Çevre Haberler

Akenerji, Adana’da öğrenci ve öğretmenleri hidroelektrik santralleri hakkında bilgilendirdi

Akenerji, 2013 yılından bu yana sürdürdüğü HES Bilgilendirme Toplantıları’na bu yıl da devam ediyor. Toplantıların ilki 12 Kasım Perşembe günü Adana’nın Feke, Himmetli ve Gökkaya bölgelerinde gerçekleşti.

Akenerji Çevre, Kalite ve İş Sağlığı Güvenliği Müdürlüğü ve santral yetkililerinin, hidroelektrik santralleri ile ilgili hem genel bilgiler vermek, hem de olası tehlikelere karşı bölge halkını uyarmak üzere yaptığı toplantılarda, öğrenci ve öğretmenlerin soruları da yanıtlandı. Toplantılar Feke Anadolu İmam Hatip Lisesi, Feke Anadolu Lisesi, Belenköy İmam Hatip Lisesi, Lütfiye Ayşe Boytok Yatılı Bölge Okulu ve Karacaoğlan Orta Okulu’nda gerçekleşirken, toplamda 859 öğrenci ve 46 öğretmene konu hakkında bilgi verildi.

Toplantılarda, Akenerji’nin Adana'da devreye aldığı Feke I, Feke II, Himmetli ve Gökkaya Hidroelektrik Santralleri’nin nasıl çalıştığı ve halkın hidroelektrik santraller ile ilgili alması gereken kişisel güvenlik önlemleri üzerinde duruldu. Toplamda 4 oturumdan oluşan toplantılar sayesinde tüm çevre köylerden gelen öğrencilerin ve öğretmenlerin bilinçlenmesi sağlandı. Yapılan sunumlar sayesinde çocuklar, yenilenebilir enerji ve elektrik üretimi ile ilgili de bilgi sahibi oldu.

Akenerji, HES bilgilendirme toplantılarına Bursa’daki Uluabat HES çevresindeki okullarda devam edecek. 

CDP Türkiye 2015 Derecelendirme Sonuçları Açıklandı

İklim değişikliğine yönelik stratejimizi ve bu çerçevede hesapladığımız karbon performans verilerimizi kamuoyuyla paylaşmak amacıyla Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından yürütülen Karbon Saydamlık Projesi’ne (Carbon Disclosure Project kısaca, CDP) dahil olduk. Dünya çapında gönüllü bir girişim olan Karbon Saydamlık Projesi; şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla geliştirilmiştir. Projenin Türkiye ayağına gönüllü olarak katılan şirketler, karbon salım stratejilerini ve miktarlarını açıklayarak, ülke raporunun oluşmasına temel teşkil etmektedir. Yıllık ülke raporlarından derlenen veriler, dünya çapında iklim değişikliğiyle mücadele stratejilerinin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Akenerji olarak 2011’den bu yana gönüllülük prensibi ile CDP İklim Değişikliği Programına katılarak, iklim stratejimizi ve karbon salımı performansımızı raporlamaktayız. CDP İklim Değişikliği kapsamında raporlama yapan BIST-100’e giren 35 firma içerisinde yer alan iki Türk enerji şirketinden biri olarak, 2015 yılında sunduğumuz halka açık rapor ile bir önceki yıla ait derecemizi, 85’den 88’e yükselttik.

Akenerji'de "Sıfır Uygunsuzluk"

İnsana ve çevreye saygılı üretim sorumluluğumuzun önemli bir göstergesi olan yönetim sistemleri belgelerinin alınması, kaliteyi uzun ve sürekli bir yolculuk olarak gören Akenerji için önemli ve büyük bir adım oldu. Bureau Veritas tarafından standartlara uygunluğu denetime tabi tutulan Akenerji, denetimleri SIFIR UYGUNSUZLUK ile tamamlamış olup Kalite, İş Sağlıgı ve Güvenligi ile Çevre Yönetim Sistemleri belgelerini tüm santralleri ve merkez ofis için bir kez daha almaya hak kazanmıştır. Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santralimiz ilk denetimini geçirmiş ve başarılı yönetim sistemleri uygulamalarımıza hızlı bir şekilde entegre olmuştur.

Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali'ne Ödül

WSP – Parsons Brinckerhoff’un mükemmelliği kutladığı 2015 ödüllerinde, bu yıl inşaat, enerji, altyapı, ulaştırma, eğitim, çevre ve lojistik gibi alanlarda dünya çapındaki dev yatırım projeleri yarıştı. 904 MW kurulu güce sahip Erzin Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, aralarında Heathrow Havalimanı 2B terminalinin de yer aldığı 4 özel projeden biri seçildi. Santral, tüm ödül kategorilerinde, Türkiye’den seçilen tek proje olma başarısıyla perçinlenen “İnovasyon” dalında ödüle layık görüldü.

Türkiye'de CDP Su Programına Katılım Sağlayan İlk Enerji Şirketi Akenerji Oldu

CDP Su Programı, su konusunda özel sektörün sorumluluk alması gerekliliğinden hareketle, şirketleri harekete geçirmeyi ve yönlendirmeyi hedefliyor. Türkiye’nin, uygulamanın yürütüleceği ilk ülkeler arasında yer aldığı CDP Su Programı, şirketlere su kullanımlarını şeffaf bir şekilde açıklayabilecekleri bir platform sunuyor. Program kapsamında Turkiye’den davet alan 50 şirket, BIST-100 endeksinde yer alan şirketler içerisinden seçildi. Bu 50 şirket su kullanımından kaynaklanan riskleri dikkate alan sektörel bir filtreleme uygulanarak belirlendi.Bu şirketlere, uluslararası yatırımcılar adına, CDP Su Programı soru formunu yanıtlaması için davet gönderildi. CDP Su Programına Türkiye’den bu sene 14 firma katıldı. Akenerji, CDP Su Programı soru formunu yanıtlayan ilk türk enerji firması oldu. 2011 yılından beri CDP İklim Değişikliği Programı Soru Formunu da yanıtlayarak sürdürülebilirlik yaklaşımını sürekli iyileştirme hedefi ile yönetmektedir. 

CDP Türkiye 2014 Derecelendirme Sonuçları Açıklandı - 12.11.2014
Akenerji’nin sürdürülebilirlik kapsamında katılım gösterdiği Karbon Saydamlık Projesi (CDP) için 2013 dönemine ait yapılan raporlamada Akenerji’nin saydamlık derecesi: 85 ve performans derecesi C olarak açıklandı. Projeye 2013 dönemi raporlaması için BİST-100 firmasından 28 firma katılım sağlamıştır. Proje ile şirketlerin ve hükümetlerin iklim değişikliği ve karbon salınımı stratejilerinin kamuoyuna açıklanmasını sağlayarak, emisyonlarını azaltma hedefleri ışığında performans iyileştirmesi yapma imkanı veriyor.

CDP Hakkında: Şirketlerin, yatırımcıların ve hükümetlerin iklim değişikliği tehdidine karşı önlem almalarını sağlayacak bilgileri toplamak ve paylaşmak amacıyla 2000 yılında başlatılan CDP, tüm dünyada yaklaşık 60 ülkeden 5000 civarında kuruluşun sera gazı emisyonlarını, su kaynaklarının yönetimini ve iklim değişikliği stratejilerini kamuya açık olarak raporladıkları küresel bir platform görevi görmektedir. Kurumların karbon emisyonlarını azaltma hedefleri ve iklim stratejilerinin, kamuoyu ve yatırımcılar ile şeffaf bir şekilde paylaşılması sayesinde küresel çapta etkin bir emisyon yönetimi performans değerlendirmesi yapabilmektir.
Akenerji HES lerdeki Yerel Halkla Paydaş Diyaloğuna Devam Etmekte - 13.11.2014
Akenerji, Adana ve Trabzon’da düzenlediği HES bilgilendirme toplantılarının üçüncüsünü 6 Kasım Perşembe günü Adıyaman’da gerçekleştirdi. Hidroelektrik santrallerle ilgili hem genel bilgiler vermek hem de olası tehlikelere karşı bilgilendirme yapmak ve bölge halkının sorularını yanıtlamak üzere yapılan toplantıda, Kızılin Yılmaz Yığılı ve Yeşiltepe Okulları ziyaret edilerek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelindi. Gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Akenerji’nin Adıyaman'da devreye aldığı Burç ve Bulam Hidroelektrik Santralleri’nin işleyişi ve halkın genel olarak hidroelektrik santraller ile ilgili alması gereken kişisel güvenlik önlemleri hakkında bilgiler verildi. Öğrenci ve öğretmenlerden gelen soruların da yanıtlandığı toplantı sayesinde toplamda 223 öğrenci ve 18 öğretmen bilgilendirildi. Toplantıda yapılan sunumlar ile çocuklar, hidroelektrik santrallerin yanı sıra yenilenebilir enerji ve elektrik üretimi ile ilgili de bilgi sahibi oldu. Akenerji, HES bilgilendirme toplantılarına Adıyaman’dan sonra çeşitli illerde de devam etmeyi planlıyor.
Sera Gazı Emisyonları Takibine Başladık - 14.10.2014
Erzin Doğal Gaz Santrali’nin “Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik” kapsamında hazırlanan “Sera Gazı İzleme Planı” santralin üretim faaliyeti sonucu oluşan sera gazlarının miktarı, hangi yöntemle izleneceği ve hesaplanacağı bilgilerini içerecek şekilde Eylül sonu itibari ile Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın online sistemine girilmiştir. Bu doğrultuda Bakanlık onayı alındıktan sonra sera gazının takibi yapılabilecektir. Sera gazı emisyonlarının izlenmesi, doğrulanması ve raporlanması işlevsellik kazandığında, Bakanlık ölçülebilir, raporlanabilir ve doğrulanabilir emisyon verilerine sahip olacaktır.
Akenerji HES Toplantılarında İkinci Durak Trabzon - Temmuz 2014
Akenerji, ilkini Aralık ayında Adana’da düzenlediği HES bilgilendirme toplantılarının ikincisini Trabzon’un Çankaya ilçesinde gerçekleştirdi. Hidroelektrik santrallerle ilgili hem genel bilgiler vermek hem de olası tehlikelere karşı bilgilendirme yapmak ve bölge halkının sorularını yanıtlamak üzere yapılan toplantının ardından, Araklı Çankaya Yatılı Bölge Ortaokulu ziyaret edilerek, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelindi.