Akkök Holding

Temelleri 1952 yılında, merhum Raif Dinçkök tarafından atılan Akkök Holding’in, biri yurt dışında olmak üzere aktif faaliyet gösteren 17 ticaret ve sanayi şirketi ve farklı sektörlerde toplam 18 üretim tesisi bulunmaktadır. Küreselleşme, uluslararası rekabet ve dünya ekonomisindeki entegrasyon süreci Holding’i belirli sektörlere yöneltmiş; kimya, enerji, gayrimenkul odaklanılan alanlar olarak belirlenmiştir.

Holding’in bünyesinde yer alan Aksa Akrilik, dünya tekstil sektörüne ana girdi olarak sentetik bazlı elyaf sınıfında bulunan akrilik elyafı üreterek, beş kıtaya yayılan 50’den fazla ülkenin tekstil ve endüstriyel tekstil sanayisine hizmet vermektedir. Aksa Akrilik, 308.000 ton/yıl kapasite ile dünyanın en büyük, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisidir. Aksa Akrilik firması ile dünyaca ünlü The Dow Chemical Company firmasının iştiraki Dow Europe Holding B.V ile ortaklık girişimi ile kurulan DowAksa, hammaddesi karbon elyaf olan kompozit endüstrisine, geniş bir ürün yelpazesi ve teknik hizmet çözümleri sunmayı hedeflemektedir. Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Ak-Kim, Yalova ve Çerkezköy'de yaklaşık 300 bin m²’lik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip üretim tesisinde; uluslararası pazarın kalite onayını almış inorganik, organik kimyasallar ve tekstil yardımcı maddeleri ile kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları üretmektedir.

Gayrimenkul sektöründeki başarısını Akmerkez yatırımıyla tescillemiş olan Akkök Holding, 2006 yılında kurduğu Akiş GYO ile gayrimenkul sektöründeki yatırımlarına tüm hızıyla devam etmektedir. 2014’ün ilk çeyreğinde açılan Akasya Acıbadem, İstanbul’da Anadolu Yakası’na yeni bir soluk getirirken, Akasya Acıbadem’deki KidZania Çocuk Cumhuriyeti ise çocukları eğlendirirken eğitme konseptli önemli bir sosyal alandır.

Türkiye’nin önde gelen sanayi gruplarından Akkök Şirketler Grubu ile Avrupa’nın lider enerji şirketlerinden CEZ Grubu’nun %50–50 stratejik ortaklığındaki Akenerji, toplam 1292 MW toplam kurulu gücü ile Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üreticilerindendir. Enerji üretiminde kaynak çeşitliliğine giderek rekabetçi konumunu güçlendirecek önemli yatırımlar gerçekleştirmektedir.

Türkiye’de her geçen gün gelişerek büyüyen “elektrik perakende satış” sektörünün genç oyuncularından Sepaş Enerji, Akkök Holding ve CEZ Grubu’nun oluşturduğu AkCez ortak girişimi bünyesinde hizmet vermektedir. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (SEDAŞ) ise Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan toplam 19.421 kilometrekarelik yüz ölçüm üzerinde, toplam 4 il, 45 ilçe, 66 Belediye, 1.441 köyde, 3.228.580 nüfusa enerji dağıtım hizmeti vermektedir.

Akkök Holding şirketleri, birer kurumsal vatandaş oldukları bilinciyle, tüm faaliyetlerini paydaşlarına karşı açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik anlayışıyla sürdürmektedir.